Zajszennyezés a modern élet problémája: Mit tehetsz ellene?
Zajszennyezés lehet bármi, amit nap mint nap halluk és megélünk, a háztartási munkától az ipari zajig. Az Egészségügyi Világszervezet szerint az a személy, aki körülbelül 8 órán keresztül állandóan 85 dB feletti zajban él, súlyos egészségügyi kockázatnak van kitéve.
A zajszennyezés rendkívül káros
A modern világban vannak bizonyosan ismert szennyezési formák, úgy mint a légszennyezés, talajszennyezés és vízszennyezés, de manapság kihívásaként a sorba csatlakozott a zajszennyezés is, amely nagyon sok bosszúságot okoz a mindennapi életünkben, és fontos megemlíteni, hogy a bosszúságon túl rendkívül káros az egészségre.
A zaj fogalmaz szubjektív
A zajról alkotott felfogásunkat szubjektív tényezők is befolyásolják. Ide tartozik a zaj típusa, a hangulatunk, a napszak, a háttérzaj szintje és az elvárásaink. A hirtelen zajok, mint például a motorkerékpár kipufogója vagy a csikorgó fékek zavaróbbak lehetnek, mint az egyenletes zajok, vagy az olyanok, amiket „várunk”, tehát fel vagyunk rá készülve. A zaj gyakorisága is eltérő hatással lehet arra, miként ragálunk rá. A ritkábbat értelemszerűen könnyebben viseljük, mint azt, ha valami gyakori zavaró tényező.
Legerősebb zajforrások a lakókörnyezetben
A környék zajának gyakori forrásai a következők:
- közúti, vasúti és repülőgép forgalom
- háztartási gépek
- klímaberendezések, hőszivattyúk
- medence , jakuzzi szivattyúk
- riasztók szirénái
- kutyák és egyéb állatok
- zenék házakból, kereskedelmi helyiségekből és koncertekről
- ipari övezetből beszűrődő zaj és a kisipari műhelyek
- út- és épületkarbantartás és -építés.
- tömegközlekedés
- zajos motorok és sportautók
Mit tehetünk a zavaró zajok ellen?
Tényszerűen kijelenthető az, hogy egy ház felépítése vagy megvásárlása után nagyon nehéz vagy költséges lehet bármit is tenni a zajjal kapcsolatban, különösen, ha a zajforrás a szomszéd telkén található, tehát effektív még csak közünk sincs hozzá.
Alaprajz és kialakítás
A zaj elleni legjobb védelem az, ha egész egyszerűen megpróbáljuk elkerülni azt, vagy a zajforrásokat igyekezünk a lehető legtávolabb tenni a pihenésre tervezett helységektől. A zajszint a nap különböző szakaszaiban változhat, ezért érdemes figyelembe venni azt is, hogy mikor keletkezik vagy keletkezhet zaj, és az milyen mértékű a nap különböző szakaszaiban.
Figyelembe kell venned a közvetlen és a visszavert hangot is! A passzív otthonokat úgy tervezték, hogy ösztönözze a légáramlást, amely elosztja a hőt vagy a „hűséget” az épületen keresztül. Ez általában fokozza a hangátvitelt az épület belső terei között, ezért különösen fontos a belső felületek hangáteresztési és visszaverődési tulajdonságainak gondos tervezése.
A hang meglepően könnyen szivárog be az épületekbe, ezért az egyetlen jó megoldás, a helyesen megválasztott és kivitelezett szerkezetek, hiszen ezek jelentősen tudnak csökkenteni a zajokon.
Fontos tudnivalók:
- A csendes helyiségeket a lehető legtávolabb helyezd el a zajforrásoktól, anélkül, hogy veszélyeztetné a passzív napelemes tervezési elveket.
- Az ablakokat lehetőleg a zajforrásoktól távol helyezd el, és válassz hangelnyelő két vagy háromrétegű üvegezést.
- A zajos területeket, a csendes helyektől távolra tervezd.
- Úgy tervezed meg otthonod, hogy a mosókonyha, fürdőszoba, vagy nappali ne kerüljön a hálószobák mellé, fölé vagy alá megfelelő hangszigetelés nélkül. Fontold meg a zajos készülékek hangelnyelő párnákra történő felszerelését.
A zajvédő falak és a zajvédő kerítések
Ezek zajcsökkentő megoldások akár 35 dB zajcsökkentést is eredményezhetnek, azonban magas és egyhangú esztétikát adhatnak a díszes kertekben. Persze a zajvédő falak megjelenése javítható dekorációs elemek hozzáadásával, amelyek szintén hozzájárulnak a hangcsillapításhoz, ám jó, ha tudod, hogy a zajvédő falak és kerítések inkább a több közterülettel rendelkező háztartási lakások védelmére alkalmasak.
Kültéri zajforrások minimalizálása
Úszómedencét, klímát, kerti Jakuzzit, kerti gríll sütőt, trambulint nem szerencsés a szomszéd ablakával szemben elhelyezni, mert garantáltan megromlik a viszony köztünk, hiszen nem várhatjuk el tőle, hogy minden hóbortunk ami zajjal jár szó nélkül tűrje.
Kevésbé köztudott, de az udvari beton vagy térkő burkolat nem csak melegíti a környezetét, de vissza is veri a hangot, mint inkább elnyeli. Ám azt is kevesen tudják, hogy a műanyag gyeprács és a zöld felületek jobban elnyelik a hangot és a csapadékvíz elvezetésében is jobban működnek, így praktikus megoldás jelenthetnek.
Ha klímát vagy hőszivattyút vásárolunk, minél kisebb a dBA szám a készülék címkén, annál halkabb a berendezés, ezért ezt érdemes minden esetben megnézni. Ettől függetlenül azonban mindig érdemes szaktanácsot kérni a szállítótól vagy a telepítőtől.
Vásárold meg az igényeidnek megfelelő legcsendesebb klímát, és telepítsd lehetőleg a szomszédtól a legtávolabb, vagy jól árnyékolt helyre. Ha a berendezést nem lehet elég távol elhelyezni, építs zajcsökkentő burkolatot, de ügyelj arra is, hogy a légáramlás blokkolásával ne ásd alá a berendezés hatékonyságát. Természetesen, hosszabb távon egyszerűbb és olcsóbb a jobb minőségű terméket vásárolni, mint utólag pereskedni a szomszédokkal, akik jogosan nemtetszésüket fejezhetik ki!
És persze van itt egy egyszerű, mégis nagyon hatékony módszer a zajok csökkentésére: a megfelelő ajtók és ablakok kiválasztása!
Az ajtókon és ablakokon nagyon sok múlik, nem érdemes spórolni rajtuk, hiszen ahogy a hőszabályozáshoz, úgy a zajok csökkentéséhez is nagyban hozzájárulhatnak.
A 3 mm-es együveges ablakok Rw-értéke nagyon alacsony, és az ablakok nagy zajt engednek be, akár nyitott, akár zárt állapotban, így a legjobb szigetelő fal zajcsökkentő képessége is jelentősen romolhat a rossz ablakkialakítással.
A dupla üvegezés és a laminált üveg egyaránt hatékonyan csökkenti a zajt, feltéve, hogy az ablakok zárva vannak, és a keretek jól tömítettek. A hang- és hőszigetelés kombinációjához dupla üvegezést érdemes használni.
Ne feledd, hogy minden ablak hangszigetelése megszűnik nyitott állapotban, és a hatékony szellőzés fenntartása érdekében zárt ajtók és ablakok mellett érdemes megfontolni fali szellőzőnyílások felszerelését, amelyek úgy vannak kialakítva, hogy szellőzést biztosítsanak, miközben minimálisra csökkentik a zajátvitelt.