Kerítés egyenlő vagyonvédelem ?
Az évekkel ezelőtt hatékonynak bizonyuló biztonsági elemek és szerkezetek a bűnözés „fejlődésével” folyamatosan avulnak el. Tökéletes védelem gyakorlatilag nincsen, de megfelelő mechanikai védelemmel elérhető, hogy másik célpont felé tereljük a betörőt.
Milyen a biztonságos kerítés?
A mechanikai vagyonvédelem rendszerét az első védelmi vonal- a kerítések oldaláról vizsgáljuk.
Milyen a biztonságos kerítés?
A szilárd kerítés, bár a behatolást nem mindig akadályozza meg, de nehézséget okoz a betörőnek a bejutáskor és a zsákmánnyal való távozáskor egyaránt. Lassítja a távozást, menekülés esetén növeli a tettenérés veszélyét. A hétvégi házak, ipari telephelyek, nyaralók fokozottan kiszolgáltatottak a betörés veszélyének a lakott területtől való távolság miatt.
Könnyen ellenőrizhetjük saját kerítésünk hatékonyságát, ha végig gondoljuk, milyen nehézségek árán tudnánk bejutni saját területünkre, ha beletörne a zárba a kulcs, vagy ehhez hasonló eset történne. Ha mi könnyen bejutunk, az egy idegennek is sikerülhet. A gyenge vagy rosszul karbantartott kerítések nem jelentenek elrettentést és egy ilyen ingatlan könnyen célpontjává válhat a betörőknek. Erősíthetjük meg a kerítést, hogy elrettentsük a betörőket, és arra ösztönözzük őket, hogy inkább más célpontot válasszanak.
Az egyik legfontosabb lépés a biztonságos kerítés kialakításában a masszív alapanyagok használata. A fa, a fém és a tégla mind alkalmas anyagok, de fontos, hogy megfelelő vastagságúak és erősek legyenek. A vékony, könnyen átvágható drótkerítések vagy a gyenge éppen korhadó fakerítések nem nyújtanak elegendő védelmet. Érdemes olyan anyagokat választani, amelyeken az áthatolás nagyobb energiabefektetéssel jár.
A kerítés magassága is fontos tényező. Egy alacsony kerítés könnyen átmászható, ezért érdemes a helyi építési szabályzat szerinti legmagasabb kerítésben gondolkodni, ez általában 180 cm. A kerítések és a kapuk tervezésnél figyelembe kell venni, hogy ne legyenek kapaszkodási pontok, például kiálló deszkák vagy vízszintes elemek, amelyek megkönnyítenék az átmászást.
A kerítés tetejére felszerelhető tüskék vagy más akadályok szintén hatékonyan elrettenthetik a betörőket. Ezek lehetnek fém tüskék, üvegdarabok, vagy akár növények, például tüskés bokrok, amelyek fizikailag megnehezítik a kerítés átmászását. Ezek az akadályok nemcsak fizikailag nehezítik meg a betörést, hanem pszichológiai hatásuk is van: a betörők gyakran inkább olyan célpontokat keresnek, ahol kisebb az ellenállás.
A kerítés körüli megfelelő világítás szintén fontos biztonsági intézkedés. A mozgásérzékelős lámpák automatikusan bekapcsolnak, ha valaki közeledik, ami elriaszthatja a betolakodókat. Emellett a biztonsági kamerák telepítése is hatékony eszköz lehet, hiszen a kamerák látványa gyakran elrettenti a betörőket, mivel tudják, hogy rögzítve lesznek. Ha a házban nincs lehetőség szélessávú internet bekötésére, akkor érdemes lehet olyan routert használni, mely SIM kártya segítségével elérhetővé teszi az internet használatát. Ezek után a megfelelő kamera telepítésével egyszerűen megfigyelhetjük ingatlanunkat.
Kerítés megfelelő karbantartása
A kerítés karbantartása elengedhetetlen a hosszú távú biztonság érdekében. A rozsdásodó fém, a korhadó fa vagy a meglazult rögzítők mind gyengítik a kerítés szerkezetét, és könnyen kijátszható gyenge pontokat jelentenek a betörők számára. A rendszeres ellenőrzés és karbantartás segít megőrizni a kerítés védelmi képességét.
A megfelelően megerősített kerítés hatékonyan képes elrettenteni a betörőket, és növeli az otthon biztonságát. A masszív anyagok, a megfelelő magasság, a tüskés felső rész, a világítás és a biztonsági kamerák mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a kerítés olyan akadályt képezzen, amelyet a betörők inkább elkerülnek. A rendszeres karbantartás pedig biztosítja, hogy a kerítés hosszú távon is betölthesse védelmi funkcióját.